Kamienie - piekno natury :)

 Ta strona bedzie tylko po polsku:)

Chcialabym to taj przedstawic kamienie ktore uzywam do wyrobu bizuteri i troszke wiedzy o nich, ktora byc moze nie raz nas zaskoczy, bo moze nie wiemy ile z nich jest wydobywanych w Polsce lub gdzie znajduja sie ich zloza na swiecie...Chce pokazac ich piekno w formie naturalnej zanim trafia do obrobki.
Mam nadzieje ze ten temat Was zainteresuje!

HEMATYT


Hematyt (gr. haema (haima), krew; haimatites, krwisty; w nawiązaniu do czerwonej barwy tego minerału po jego sproszkowaniu) – pospolity minerał, tlenek żelaza.
W Polsce – na terenie Rezerwatu Archeologicznego Rydno (województwo świętokrzyskie, pomiędzy Starachowicami a Skarżyskiem-Kamienną) – co ciekawe był tu eksploatowany już od schyłkowego paleolitu, w okolicach Nowej Słupi (Góry Świętokrzyskie), w Tatrach, w Kotlinie Kłodzkiej, Rudawach Janowickich – m.in. hałdy d. kopalni "Victoria" w Ogorzelcu, Górach Kaczawskich, spotykany jest na Kujawach.

Jest rozpowszechniony we wszystkich głównych typach skał, w których tworzy większe nagromadzenia lub jako minerał poboczny barwi je na różowo lub czerwono. Występuje jako spoiwo w niektórych skałach osadowych, okruchowych. 


CHRYZOKOLA

Chrysocolla/Chryzokola – pospolity i szeroko rozpowszechniony minerał z gromady krzemianów. Nazwa pochodzi od greckich słów chryzos i kolla oznaczających złoto oraz klej. W starożytności minerał był używany jako spoiwo przy łączeniu złota.
W Polsce nieliczne wystąpienia w Kletnie, Jablowie, Miedziance, Rudawy Janowickie,
Chryzokola to uwodniony krzemian miedzi, często z domieszkami innych pierwiastków np. glinu. Najczęściej występuje w postaci skrytokrystalicznych naskorupień lub obłych skupień dając na przekrojach wyborne wzory [patrz foto]. Podrzędnie znajduje zastosowanie jako kamień ozdobny lub jubilerski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz